Записаться на консультацию очень легко.
Заполните информацию о себе и наш специалист свяжется с вами по телефону и ответит на ваши вопросы.
Apmeklējot publiskas iestādes, jau pierasts, ka iespējams dzirdēt signalizācijas, kas mūs brīdina par iespējamām briesmām. Bet, aizbraucot ciemos pie vecākiem, vai pašiem guļot saldā nakts miegā, kas mūs brīdina par iespējamu ugunsnelaimi? Ir pieņemts lēmums, ka no 2020. gada visos mājokļos olbigāti būs jābūt dūmu detektoriem.
Šis lēmums nav kāda iegriba, tas ir solis pretī mūsu drošībai, jo, diemžēl, ugunsgrēku statistika dzīvojamās ēkās ir ļoti bēdīga.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem – Nr. 238 (517).p, no 2020. gada 01. janvāra, visos dzīvokļos obligāta prasība būs vismaz viens autonomais dūmu detektors. Detektorus nepieciešams uzstādīt viendzīvokļa objektā (individuālā ģimenes māja, villa, mežsarga māja, lauku māja, vasarnīca, dārza māja). Ka arī, ja viendzīvokļa objektā vai dzīvoklī ir divi un vairāk stāvi, tad autonomo detektoru uzstāda katrā stāvā. Sabiedriskām ēkām (veikali, administratīvās un kultūras iestādes un tamlīdzīgi) ir citas ugunsdrošības prasības un jaunās normas attieksies tikai uz privātajiem mājokļiem.
Jauno projektu mitekļos dūmu detektoriem jau vajadzētu būt, bet ja dzīvo vecāka tipa dzīvokļos, jāņem vērā, ka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā par ugunsdrošības prasību pārkāpumiem paredzēts arī sods fiziskām personām no 30 līdz 280 eiro.
Mūsdienās ir ļoti plašas iespējas izvēlēties dūmu detektorus – lētākie maksā sākot no pieciem eiro, dārgākie – gandrīz ap 100 eiro. Cena nebūt vienmēr liecina par detektora efektivitāti. Dārgākie varētu būt ekskluzīvi dizaina produkti, kas nav ne labāki ne sliktāki par daudzreiz lētākiem izstrādājumiem. Galvenā uzmanība jāpievērš detektora tehniskajiem parametriem, jo tirgū ir arī nekvalitatīvi izstrādājumi. Piemēram, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs pagājušā gada rudenī paziņoja, ka trešdaļa veikalos atrodamo detektoru var neatbilst visām normām.
Ideālā variantā, katrā istabā vajadzētu būt pa vienam detektoram (sevišķi guļamistabā). Tos savā starpā iespējams savienot vienā sistēmā, kas var izmaksāt ap 200 eiro un pievienot apsardzes firmas centrālei. Tas gan nav obligāti, bet var radīt papildus drošības apziņu.
Autonomais dūmu detektors, kas dod signālu jūsu dzīvoklī, ir neliela izmēra ierīce, kura patstāvīgi spēj konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un par to ar spalgu signālu, aptuveni pusstundu, nepārtraukti brīdināt mājokļa iemītniekus. Tās uzdevums nav dzēst, bet gan brīdināt par izcēlušos ugunsnelaimi. Gadījumos, kad mājoklī neviena nebūs, paliek cerība, ka detektora spalgo signālu izdzirdēs kaimiņi un izsauks ugunsdzēsējus.
Vispiemērotākā vieta detektoram ir guļamistabas un gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm. To pie griestiem var pieskrūvēt ar pāris nelielām skrūvēm. Uzstādītā detektora apkope ir vienkārša. Nepieciešama vien savlaicīga baterijas nomaiņa, detektoru darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana. Jauna baterija kalpo aptuveni divus gadus. Detektori iegādājami elektropreču un specializētos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos.