Kas ir izdegšanas sindroms?

Izdegšanas sindroms – mūsdienās bieži dzirdēts termins. Izdegšanas sindroms ir emocionāla un fiziska noguruma stāvoklis, kas ir sekas ilgstošam emocionālam diskomfortam. Problēma parasti nerodas vienas dienas laikā un attīstās pakāpeniski. Iesākumā darbinieks ir entuziasma pilns, taču pēc laika aizrautību nomaina emocionāls un fizisks spēku izsīkums, parādās nomāktība un nogurums, kas parasti nepāriet arī pēc nakts miega. Izdegšanas sindroma rezultātā emocijas, ko iepriekš izraisīja darbs, nomaina vienaldzība un cinisms, cietsirdīga, bezpersoniska attieksme pret savu profesiju, klientiem un kolēģiem. Samazinās arī personīgie sasniegumi un darba efektivitāte.

Kam visbiežāk novērots izdegšanas sindroms?

Visbiežāk izdegšanas sindroms tiek novērots emocionālo profesiju pārstāvjiem, piemēram, skolotājiem, medmāsām, ārstiem, sociālajiem darbiniekiem, psihologiem, mācītājiem un lektoriem. Izdegšanas sindroms tāpat var rasties arī citu profesiju pārstāvjiem, kuriem darbs nav tieši saistīts ar saskarsmi un citiem cilvēkiem.

Kādas ir izdegšanas sindroma pazīmes?

Kopumā var izdalīt piecu veidu simptomus, kas ir raksturīgi emocionālajai izdegšanai:

  • fiziskie simptomi;
  • emocionālie simptomi;
  • sociālie simptomi;
  • uzvedības pārmaiņas;
  • simptomi, kas saistīti ar cilvēka intelektuālo stāvokli.

Fiziskie simptomi izpaužas kā nogurums un nomāktība, spēku izsīkums, svara izmaiņas, miega traucējumi, slikts vispārējs organisma stāvoklis. Var parādīties elpas trūkums un aizdusa, slikta dūša, galvas reiboņi un pārmērīga svīšana, kā arī paaugstināts arteriālais spiediens. Emociju trūkums, pesimisms, cinisms un cietsirdība gan darbā ir izdegšanas emocionālie simptomi. Darbinieks kļūst vienaldzīgs, nepamatota trauksme un nemiers. Sociālie simptomi saistīti ar izolēšanos no apkārtējiem – samazinās sociālā aktivitāte, pazūd vaļasprieki. Cilvēkam var pasliktināties attiecības ar apkārtējiem. Cilvēkiem, kuri regulāri strādā vairāk nekā 45 stundas nedēļā, bieži var vērot uzvedības pārmaiņas – cilvēks ātri nogurst, samazinās slodzes izturība, var pieaugt alkohola un medikamentu lietošana, var rasties vienaldzība pret ēdienu. Savukārt garlaicība, apātija, dzīvesprieka zudums un intereses trūkums attiecībā uz jaunām idejām savā profesionālajā jomā klasificējami kā izdegšanas simptomi, kas saistīti ar cilvēka intelektuālo stāvokli.

Kā ārstējams izdegšanas sindroms?

Ikdienā ļoti svarīgi ir mēreni sadalīt slodzi, ievērojot dienas režīmu un dienas laikā ieplānojot regulārus atpūtas brīžus. Tāpat ikvienam svarīgi definēt mērķus savā personīgajā un darba dzīvē – tie var būt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa mērķi. Ja cilvēks jūt spēku izsīkumu, iespēju robežās jācenšas samazināt stresa faktorus. Pašsajūtu var uzlabot, uz laiku pārtraucot strādāt un dodoties garākā atvaļinājumā, izrunājoties ar cilvēku, ar kuru ir saspringtas attiecības, vai ikdienā biežāk atvēlot laiku pastaigām svaigā gaisā. Zinātniski pierādīts, ka cilvēkiem, kuri regulāri nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm, tajā skaitā arī vismaz 30 minūšu garām pastaigām dienā, ievērojami uzlabojas veselības stāvoklis. Šie cilvēki retāk slimo, uzlabojas viņu miega kvalitāte, mazinās sirds un asinsvadu slimības, kā arī palielinās dzīves ilgums. Pastaiga svaigā gaisā organismā vairo arī laimes hormonus – endorfīnus.

“Mācību centrs Liepa” ir pilna servisa pakalpojuma sniedzējs, kas nodrošina pakalpojumus darba aizsardzībā, sākot ar konsultāciju līdz nepieciešamo darba aizsardzības dokumentu sakārtošanai, izstrādei un organizācijas pilnai darba aizsardzības uzraudzībai, atbilstoši  valsts kontrolējošo institūciju un likumdošanas prasībām. “Mācību centrs Liepa” piedāvā arī kursus “Darba aizsardzības pamatlīmeņa zināšanu izglītības programma” 60 stundas. Apmācības vada profesionāli pasniedzēji ar lielu praktisko pieredzi kursu tematikā, kā arī plašām teorētiskajām zināšanām. Mācību process tiek organizēts izmantojot modernas mācību metodes un kvalitatīvus izdales materiālus. Tiek nodrošināta individuāla pieeja katram izglītojamajam. Jautājumu gadījumā, lai saņemtu sīkāku informāciju par pakalpojumiem, tā izmaksām, lūdzu zvaniet  +371 25446635, vai rakstiet liepa@mcliepa.lv, mēs centīsimies sniegt Jums izsmeļošu informāciju par interesējošiem jautājumiem un kopīgi atradīsim Jums labāko risinājumu.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI