Beidzot pienākusi vasara! Daļa kolēģu bauda atvaļinājumu – jūra, ceļojumi, piedzīvojumi, bet daļa strādā un uz šo laiku raugās citādāk. Valsts darba inspekcija šajā laikā saņem sūdzības par nepiemērotiem apstākļiem darba vietās, jo gaisa temperatūra telpās, piemēram, kafejnīcu virtuvēs, mēdz pārsniegt pat 35 grādus. Apstākļos, kad gaisa temperatūra telpās ir neatbilstoša, daļai darbinieku samazinās darba spējas un var saasināties veselības problēmas.

Kādai ir jābūt gaisa temperatūrai telpās vasarā?

Gada siltajā periodā temperatūrai telpās  nevajadzētu pārsniegt 28 grādus, bet telpās, kur strādā fiziski smaga darba veicēji – 26 grādus. Valsts darba inspekcija norāda, ka par darba apstākļiem gan karstā, gan ļoti aukstā laikā inspekcijā mēdz vērsties gandrīz visu profesiju pārstāvji.

Darba devējam ir jānodrošina atbilstošs mikroklimats darba telpās. Pieļaujamās maksimālās un minimālās gaisa temperatūras iekštelpās nosaka MK noteikumi Nr. 359 “Darba aizsardzības prasības darba vietās”. Noteikumi nosaka, ka darba devējam darba telpās jānodrošina darba raksturam un nodarbināto fiziskajai slodzei atbilstošs mikroklimats (gaisa temperatūra, gaisa relatīvais mitrums, gaisa kustības ātrums) atkarībā no fiziskās slodzes, kas nepieciešama attiecīgā darba veikšanai. Katrā no sezonām iekštelpās pieļaujamās maksimālās un minimālās gaisa temperatūras norādītas MK noteikumu Nr. 359 1. pielikumā. Gaisa temperatūra telpās pieļaujamā maksimālā un minimālā gaisa temperatūra vasarā un ziemā ir atšķirīga.

Atšķirīgos amatos nodarbinātajiem veicamie darbi ir ar dažādu fizisko slodzi un piepūli, tādēļ dažādu darbu veicējiem ir noteiktas atšķirīgas prasības gaisa temperatūrai, gaisa relatīvajam mitrumam un gaisa kustības ātrumam darba telpās. MK noteikumos Nr. 359 uzskaitītas trīs darba kategorijas un katrai no tām atbilstoša temperatūra darba vietā.

  • Pirmās kategorijas darbs nav saistīts ar fizisku piepūli vai prasa ļoti nelielu vai nelielu fizisku piepūli (garīgā darba darītāji, pārvieto priekšmetus ar svaru līdz vienam kilogramam).
  • Otrajai kategorijai atbilstošs darbs ir saistīts ar vidēji lielu vai lielu fizisko piepūli (darbi, kas paredz pastāvīgu smaguma līdz 10 kilogramiem celšanu un pārvietošanu).
  • Trešajai kategorijai atbilst smags darbs (pastāvīga smagumu, kas pārsniedz 10 kilogramus, celšana un pārvietošana).

Gada siltajā periodā, kad vidējā gaisa temperatūra ārpus telpām ir virs +10°C, telpās, kurās veic pirmās kategorijas darbu, gaisa temperatūrai jābūt robežās no +20°C līdz +28°C.

Telpās, kurās veic otrās kategorijas darbu, gaisa temperatūra nedrīkst būt zemāka par +16°C un augstāka par +27°C.

Veicot trešās kategorijas darbu, gaisa temperatūrai telpā jābūt robežās no +15°C līdz 26°C.

Rīgas Tehniskās universitātes pētījums rāda, ka sēdoša darba darītājiem viskomfortablākā telpas temperatūra ir +22 °C. Strādājot optimālos apstākļos, arī darba produktivitāte ir vislielākā. Pētnieki secinājuši, ka, paaugstinoties temperatūrai virs 25 °C, zūd darba efektivitāte (ar katru grādu virs 25 °C tā pazeminās par 2%).

Kādi ir problēmas risinājumi?

  1. Vasarās, kad gaisa temperatūra tuvojas +30°C un to pārsniedzot, normatīvajā aktā noteikto gaisa temperatūru var nodrošināt tikai ar kondicionieru palīdzību. Darba devējam, kā to paredz MK noteikumi par darba aizsardzības prasībām darba vietās, ir jānodrošina, lai šīs iekārtas tiktu regulāri tīrītas un pārbaudīta to efektivitāte.
  2. Telpu regulāra vēdināšana, žalūziju ierīkošana, paklāju noņemšana.
  3. Darba laika izmaiņas (darba stundu samazināšana) vai darba stundu nobīde uz vēsāko diennakts laiku (rītos, vakaros).
  4. Atpūtas telpu izveide, kur iespējams atvēsināties.
  5. Dzeramā ūdens pieejamība.
  6. Nodarbinātajam vairāk būtu uzturā jālieto augļi, dārzeņi, šķidrums. Jāizvairās dzert aukstu ūdeni vai citu ledainu dzērienu.
  7. Vēlams nēsāt gaišu apģērbu, kas izgatavots no dabīga auduma (lins, kokvilna).

Jāatceras, ka veiksmīga uzņēmuma galvenā vērtība ir tā darbinieki. Uzņēmējam ir svarīgi nodrošināt sakārtotu un drošu darba vidi, jo šādā vidē pieaug darba produktivitāte, samazinās arodslimību skaits un nelaimes gadījumu skaits.

“Mācību centrs Liepa” ir pilna servisa pakalpojuma sniedzējs, kas nodrošina pakalpojumus darba aizsardzībā, sākot ar konsultāciju līdz nepieciešamo darba aizsardzības dokumentu sakārtošanai, izstrādei un organizācijas pilnai darba aizsardzības uzraudzībai, atbilstoši  valsts kontrolējošo institūciju un likumdošanas prasībām. “Mācību centrs Liepa” piedāvā arī kursus “Darba aizsardzības pamatlīmeņa zināšanu izglītības programma” 60 stundas. Tuvākie kursi – 2020. gada 13. jūlijā (sākums), Braslas ielā 24 C. Apmācības vada profesionāli pasniedzēji ar lielu praktisko pieredzi kursu tematikā, kā arī plašām teorētiskajām zināšanām. Mācību process tiek organizēts izmantojot modernas mācību metodes un kvalitatīvus izdales materiālus. Tiek nodrošināta individuāla pieeja katram izglītojamajam. Jautājumu gadījumā, lai saņemtu sīkāku informāciju par pakalpojumiem, tā izmaksām, lūdzu zvaniet  +371 25446635, vai rakstiet liepa@mcliepa.lv, mēs centīsimies sniegt Jums izsmeļošu informāciju par interesējošiem jautājumiem un kopīgi atradīsim Jums labāko risinājumu.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI