Dārzkopība ir lauksaimniecības nozare ar kuru aizraujas gan profesionāli, gan sava vaļasprieka pēc. Nozare tiecas uzlabot augu ražīgumu, kvalitāti un noturību, rūpīgi pavairojot un kultivējot augus. Eiropas Savienības eksperti norāda, ka lauksaimniecība profesionālajā ziņā ir trešā vai ceturtā bīstamākā nozare. Ne vienmēr veicot darbus ir sagādāti individuālie aizsarglīdzekļi, bieži vien trūkst arī atbilstošo zināšanu. Dārzkopības kursi ir viens no veidiem kā gūt papildus zināšanas par attiecīgo nozari un perspektīvām. Dārzkopības kursi būs noderīgi gan vaļasprieka dārzkopjiem, gan nozares profesionāļiem.

Zīmola Fiskars veiktajā pētījumā noskaidrots, ka cilvēki, kuri pavada laiku dārzā, ir laimīgāki par tiem, kuri to nedara. Saskaņā ar pētījumu, dārznieki jūtas laimīgi, ja dārza darbos nedēļā vidēji pavada 4,4 stundas. Dārzkopība ir izplatīts vaļasprieks it sevišķi, ja ikdienas darbs ir mazkustīgs (biroja darbs).

Veicot dārza darbus, pastāv darba vides riska faktori, kuri spēj nodarīt kaitējumu veselībai. Viennozīmīgi, ka mazdārziņa īpašnieks nav tas pats, kas algots lauksaimniecības darbinieks, bet arī mazdārziņa īpašnieku ietekmē tie paši kaitīgie darba vides riska faktori. Nevienā tautsaimniecības nozarē darba procesus nav iespējams uzturēt pilnīgi bez riska faktoru ietekmes, taču lielu daļu var novērst vai samazināt līdz pieņemamam līmenim, tādējādi uzlabojot nodarbināto veselību, darba ražīgumu un ekonomiskos rādītājus.

Fiziska pārslodze un piespiedu poza

Darbs piespiedu pozās, fiziska pārslodze un smagumu pārvietošana var neatgriezeniski sabojāt mugurkaulu vai locītavas. Veicot dārza darbus, nav iespējams izvairīties no piespiedu pozas. Var tikt ietekmēta plecu un kakla josla, elkoņi un plaukstas, mugura, gūžas vai kājas. Šie darba veidi veicina balsta un kustību aparāta problēmas – sāpes muguras lejasdaļā, arī mugurkaula, kāju, roku, plecu un kakla saspringumu, sastiepumus. Par smagumu uzskatāms priekšmets, kura masa pārsniedz trīs kilogramus. Būtiski ir izvērtēt, vai svars ir adekvāts.  Smagumu pārvietošanas normas vīriešiem un sievietēm nav reglamentētas. Vislabāk būtu kravu stumt vai vilkt, nevis nest. Ja iespējams, lielākas kravas sadalīt mazākās. Nozīmīgi, ceļot smagumu, muguru turēt taisni, saliektus ceļgalus, pārvirzīt svaru uz kājām un turēt kravu iespējami tuvu ķermenim. Iespēju robežās, izmantot ratiņus, ķerru vai citus priekšmetu pārvietošanas līdzekļus.

Troksnis un vibrācija

Dārzkopības darbos, strādājot ar elektriskajiem dārza kopšanas instrumentiem, svarīgi atcerēties, ka ilgstošs troksnis var radīt neatgriezenisku vājdzirdību un kurlumu, bet vibrācijas ietekmē var attīstīties dažādas locītavu un nervu sistēmas slimības, piemēram, karpālā kanāla sindroms, kas rodas no biežām vienveidīgām, monotonām kustībām ar sasprindzinātām rokām.

Ķīmiskās vielas

Dārzkopji bieži vien saskaras ar ķīmiskajām vielām. Dažādi augu aizsardzības līdzekļi, ķīmiskās vielas, ieelpojot vai uzsūcoties caur ādu, var ietekmēt cilvēka veselību.

Lai strādātu droši, nepieciešams:

  • izmantot smagumu pārvietošanas palīglīdzekļus un modernus un ergonomiskus dārzkopības instrumentus;
  • iepazīsties ar aprīkojuma lietošanas instrukciju un lietot aprīkojumu tikai paredzētajiem mērķiem;
  • lietot visus nepieciešamos individuālās aizsardzības līdzekļus;
  • vakcinēties pret ērču encefalītu un trakumsērgu un būt zinošam vajadzības gadījumā;
  • ievērot atpūtas pauzes, to laikā pavingro, ievēro veselīgu un kustīgu dzīvesveidu;
  • rūpējies par savu veselību un apmeklē obligātās veselības pārbaudes.

Dārzkopības jautājumi ir aktuāli arī attīstot mazās lauku saimniecības, piemēram, Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība pasākuma “Lauku saimniecību un uzņēmējdarbības attīstība” apakšpasākumā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. Ministra kabineta noteikumi Nr. 292 paredz, ka, lai pieteiktu dalību projektā, nepieciešami dārzkopības kursi vismaz 160 stundu apjomā.

“Mācību centrs Liepa” ir pilna servisa pakalpojuma sniedzējs, kas nodrošina pakalpojumus darba aizsardzībā, sākot ar konsultāciju līdz nepieciešamo darba aizsardzības dokumentu sakārtošanai, izstrādei un organizācijas pilnai darba aizsardzības uzraudzībai, atbilstoši  valsts kontrolējošo institūciju un likumdošanas prasībām. Mācību centrā tiek piedāvāti arī dārzkopības kursi – “Dārzkopības pamati” 160 stundas. Tuvākie kursi – 06. novembrī (sākums), Braslas ielā 24C, Rīgā. Apmācības vada profesionāla pasniedzēja ar lielu praktisko pieredzi kursu tematikā, kā arī plašām teorētiskajām zināšanām. Mācību process tiek organizēts izmantojot modernas mācību metodes un kvalitatīvus izdales materiālus. Tiek nodrošināta individuāla pieeja katram izglītojamajam. Jautājumu gadījumā, lai saņemtu sīkāku informāciju par pakalpojumiem, tā izmaksām, lūdzu zvaniet  +371 26161157, vai rakstiet irena@mcliepa.lv, mēs centīsimies sniegt Jums izsmeļošu informāciju par interesējošiem jautājumiem un kopīgi atradīsim Jums labāko risinājumu.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI