Personas datu aizsardzība un privātās dzīves neaizskaramība ir nozīmīgas pamattiesības. 2018. gada 25. maijā stājās spēkā digitālajam laikmetam pielāgotie ES datu aizsardzības noteikumi, kas nostiprina iedzīvotāju tiesības un vienkāršo noteikumus uzņēmumiem. Mūsdienās strauji attīstās digitālās tehnoloģijas un personas datu aizsardzība kļūst par vienu no būtiskākajiem izaicinājumiem.

“Huawei” zīmola tālruņi ir vieni no populārākajiem Latvijas mobilo sakaru lietotāju vidū. Izskanējušas ziņas par Ķīnas kompānijas it kā pastāvošām saiknēm ar izlūkdienestiem un radušās bažas, ka “Huawei” jaunākās 5G paaudzes tīkla ierīces izmantos spiegošanai. Datu drošības eksperti uzskata, ka “parastiem” lietotājiem nav jāuztraucas par saviem “Huawei” tālruņiem un datu drošību, tiek ievērota personas datu aizsardzība.

Latvijas informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas “CERT.LV” vadītāja Baiba Kaškina norāda, ka, vērojot datu plūsmas un iespējamo izlūkdienestu hakeru darbību, “ar Ķīnu saistītas spiegošanas kampaņas Latvijā nav redzētas”. Vienlaikus viņa akcentēja, ka “CERT.LV” nav kapacitātes un aparatūras, ar kuru testēt “Huawei” ierīces.

Bažas par “Huawei” sistēmām galvenokārt attiecas uz t.s. tīkla infrastruktūras ierīcēm – mobilajām bāzes stacijām un datu maršrutēšanas ierīcēm, nevis privātpersonām pieejamiem mobilajiem telefoniem un planšetēm. Jāpiebilst, ka visi mobilo sakaru operatori seko līdzi telefonu atrašanās vietām un dažādiem to darbības parametriem, lai nodrošinātu iespējami labāku servisu, un glabā šos milzu datu krājumus vēlākai analīzei. Jautājums ir – vai šos operatoru datu krājumus var nesankcionēti izmantot trešā puse (piemēram, kādas valsts izlūkdienesti), ja 5G tīkla ierīcēm ir slepenas “sānu durtiņas”, kur šos datus nopludināt?

Viedtālruņu lietotāji no datu noplūdes sevi var pasargāt ar vispārzināmiem paņēmieniem:

  • nelietot nezināmas izcelsmes programmatūru;
  • sekot līdzi, kādas tiesības izmantot telefona datus pieprasa jebkura programmatūra;
  • neieslēgt augstāka līmeņa piekļuves tiesības telefonam;
  • neapmeklēt aizdomīgas saites;
  • neizpaust savas paroles;
  • pielietot antivīrusu programmatūru.

Personas datu aizsardzība un drošība internetā ir svarīgi jautājum, kuriem ir nepieciešams pievērst īpašu uzmanību, lai nenotiktu ļaunprātīga datu apstrāde. Pasaulē lieli uzņēmumi jau ir saņēmuši sodu par personas datu aizsardzības noteikumu pārkāpumiem, piemēram, Datu valsts inspekcija informē, ka Francijas datu aizsardzības uzraudzības iestāde CNIL (Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés) 2019. gada 21. janvārī par neatbilstību Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām sodīja uzņēmumu GOOGLE LLC, piemērojot naudas sodu 50 miljonu eiro apmērā par personas datu apstrādes pārredzamības principa nenodrošināšanu un neatbilstošu datu subjekta piekrišanu attiecībā uz personalizētu komerciālu paziņojumu saņemšanu.

“Mācību centrā Liepa” ir viens no nedaudzajiem mācību centriem, kurš piedāvā datu aizsardzības speciālista apmācības. Kursa ietvaros tiek apskatīti teorētiskie jautājumi un praktiskie piemēri. Kursa ietvaros tiek pastiprināti akcentēti jautājumi, kuri skar drošu interneta lietošanu. Par kursa apgūšanu tiks izsniegts sertifikāts, kas šobrīd kalpo kā pierādījums zināšanām datu aizsardzībā. Pēc apmācībām, kursants var veikt visas personas datu aizsardzības speciālista funkcijas. Tuvākie kursi no 08. aprīļa Braslas ielā 24C, Rīgā. Jautājumu gadījumā, lai saņemtu sīkāku informāciju par pakalpojumiem, tā izmaksām, lūdzu zvaniet +37120225542, vai rakstiet iveta@mcliepa.lv, mēs centīsimies sniegt Jums izsmeļošu informāciju par interesējošiem jautājumiem un kopīgi atradīsim Jums labāko risinājumu.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI