Elektroenerģijas cena un tās izmaiņas – aktuāls jautājums, kurš izskanējis masu medijos. Pamatoti, jo no 2019. gada janvāra, par elektroenerģiju maksāsim vairāk (apmēram 33%).

2018. gadā visā Eiropā bija vērojams, ka elektroenerģijas cena ir kāpusi. Šo procesu galvenokārt ietekmēja klimatiskie apstākļi – sausā un garā vasara ar ļoti zemu ūdens līmeni Skandināvijas ūdenstilpēs. Elektroenerģijas cena kļūst arvien vairāk atkarīga no ārējiem tirgus faktoriem.

Speciālisti secina, ka šis ir pēdējos piecos gados straujākais elektroenerģijas cenu kāpums. Nozīmīgi ir, kādi turpmāk būs laikapstākļi gan Skandināvijas valstīs, gan Latvijā – cik bagāta ar sniegu būs ziema, cik lietains būs pavasaris, jo jānodrošina hidroelektrostacijas ar hidroresursiem.

Pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) mājaslapā pieejamās informācijas, ir 28 elektroenerģijas tirgotāji, kuri piedāvā elektronerģiju. Pieci reģistrētie tirgotāji nav uzsākuši darbību, bet 81 tirgotājs izslēgts no reģistra.

Lietotāju segmentā trīs lielākie tirgotāji ir:

  • A/S “Latvenergo”;
  • SIA “Enefit”;
  • SIA “Geton Energy”.

Savukārt mājsaimniecības lietotāju segmentā līderi ir:

  • AS “Latvenergo”;
  • SIA “Lattelecom”;
  • SIA “Baltcom”.

Elektroenerģijas cena ir būtisks faktors gan mājsaimniecībām, gan juridiskām personām. Latvijā elektroenerģijas tirgus atvēršana tika īstenota saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumu. 2007. gadā tirgu atvēra komersantiem ar lielu elektroenerģijas patēriņa apjomu, 2012. gada 1. aprīli tirgū iesaistīja elektroenerģijas lietotājus, kuru elektroenerģijas patēriņš ir vidēji liels, un no 2012. gada 1. novembra elektroenerģiju brīvajā tirgū varēja iegādāties arī pārējie komersanti. No 2015. gada 1. janvāra tirgus tika atvērts arī mājsaimniecībām.

Būtiska loma ir elektrodrošības speciālistiem, kuri veic dažādus tehniskos un administratīvos darbus, lai pakalpojums tiktu nodrošināts. “Mācību centrs Liepa” ir pilna servisa pakalpojuma sniedzējs un piedāvā kursus “Elektrodrošība (A, Bz, B, Cz, C)”. Kursus vada pasniedzējs, praktiķis, kurš enerģētikas nozarē strādā vairāk kā 12 gadus. Mācību process tiek organizēts izmantojot modernas mācību metodes un kvalitatīvus izdales materiālus, tiek nodrošināta individuāla pieeja katram izglītojamajam. Nākamie kursi – 05. decembrī (krievu valodā), 06. decembrī (latviešu valodā) Braslas ielā 24C, Rīgā. Lai saņemtu sīkāku informāciju par kursiem, izmaksām, lūdzu zvaniet  +371 25446635, vai rakstiet liepa@mcliepa.lv, mēs centīsimies sniegt Jums izsmeļošu informāciju par interesējošiem jautājumiem un kopīgi atradīsim Jums labāko risinājumu.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI