Ziemā aktuāls kļūst jautājums par pieļaujamām maksimālām un minimālām gaisa temperatūrām telpās. Drošība darba vietā tiek atrunāta MK noteikumos, piemēram, cik ilgi darbinieks drīkst strādāt ārpus telpām, termometra stabiņam noslīdot zem nulles, un cik ilgs laiks pēc tam veltāms atpūtai siltumā.

Pieļaujamās maksimālās un minimālās gaisa temperatūras iekštelpās nosaka MK noteikumi Nr. 359 “Darba aizsardzības prasības darba vietās”. Darba devējam darba telpās jānodrošina darba raksturam un nodarbināto fiziskajai slodzei atbilstošs mikroklimats (gaisa temperatūra, gaisa relatīvais mitrums, gaisa kustības ātrums) atkarībā no fiziskās slodzes, kas nepieciešama attiecīgā darba veikšanai. Drošība darba vietā ir noteikti jāievēro.

Darba telpās pieļaujamā maksimālā un minimālā gaisa temperatūra vasarā un ziemā atšķiras. Saskaņā ar MK noteikumiem par gada auksto periodu uzskata periodu, kurā vidējā gaisa temperatūra ārpus telpām ir +10°C vai mazāk. Par silto periodu uzskata to gada posmu, kad vidējā gaisa temperatūra ārpus darba telpām ir virs +10°C.

Atšķirīgos amatos nodarbinātajiem veicamie darbi ir ar dažādu fizisko slodzi un piepūli, tādēļ dažādu darbu veicējiem ir noteiktas atšķirīgas prasības gaisa temperatūrai, gaisa relatīvajam mitrumam un gaisa kustības ātrumam darba telpās. MK noteikumos Nr. 359 uzskaitītas trīs darba kategorijas un katrai no tām atbilstoša temperatūra darba vietā.

Pirmās kategorijas darbs nav saistīts ar fizisku piepūli vai prasa ļoti nelielu vai nelielu fizisku piepūli (garīgā darba darītāji, pārvieto priekšmetus ar svaru līdz vienam kilogramam).

Otrajai kategorijai atbilstošs darbs ir saistīts ar vidēji lielu vai lielu fizisko piepūli (darbi, kas paredz pastāvīgu smaguma līdz 10 kilogramiem celšanu un pārvietošanu).

Trešajai kategorijai atbilst smags darbs (pastāvīga smagumu, kas pārsniedz 10 kilogramus, celšana un pārvietošana).

Gada aukstajā periodā, kad vidējā gaisa temperatūra ārpus telpām ir +10°C vai mazāka, telpās, kurās:

  • veic pirmās kategorijas darbu, gaisa temperatūrai jābūt robežās no +19°C līdz +25°C;
  • veic otrās kategorijas darbu, gaisa temperatūra nedrīkst būt zemāka par +16°C un augstāka par +23°C;
  • veic trešās kategorijas darbu, gaisa temperatūrai jābūt robežās no +13°C līdz +21°C.

Drošība darba vietā paredz, ka birojā pieļaujamā gaisa temperatūra var svārstīties vairāku grādu robežās. Arī temperatūras izjūta cilvēkiem ir atšķirīga – vienam kolēģim būs karsti, bet citam auksti, tādēļ var rasties vajadzība izmantot sildītāju.

Drošība darba vietā  ir jāievēro arī strādājošiem, kuriem darba pienākumi jāveic ārpus telpām neatkarīgi no āra gaisa temperatūras. MK noteikumos Nr. 359 norādīts, cik ilgi ziemā drīkst strādāt ārpus telpām pie attiecīgas gaisa temperatūras un cik ilgs laiks veltāms atpūtai siltumā.

Ziemā, strādājot ārpus telpām, jāizmanto individuālie aizsardzības līdzekļi – jāizvēlas atbilstošs silts apģērbs un apavi.

Ja faktiskā gaisa temperatūra ir:

  • robežās no – 5°C līdz –10°C, aukstumā var pavadīt līdz 90 minūtēm un pēc tam vismaz 15 minūtes jāatpūšas siltumā;
  • –10°C līdz –18°C, strādāt var līdz 80 minūtēm, pēc tam 20 minūtes jāatpūšas.
  • robežās no –18°C līdz –30°C aukstumā var pavadīt līdz 70 minūtēm un atpūtai jāvelta vismaz 25 minūtes.
  • zemākai par –30°C, ziemas spelgonī, āra apstākļos veicot darba pienākumus, drīkst pavadīt līdz 60 minūtēm un pēc tam atpūtai siltumā jāvelta vismaz pusstunda.

Nosakot faktisko gaisa temperatūru, ņem vērā vēja ātrumu, faktiskā gaisa temperatūra nav tā, kuru rāda termometra stabiņš aiz loga.

Darba devējam ir jānodrošina drošība darba vietā, arī pašam darbiniekam ir jārūpējas par savu veselību un drošību darba vidē. Ja darbiniekam ir pārāk auksti vai karsti, mazinās darba produktivitāte, un tas nav darba devēja interesēs. Rūpēsimies par sevi un savu darba vidi!

“Mācību centrs Liepa” ir pilna servisa pakalpojuma sniedzējs, kas nodrošina pakalpojumus darba aizsardzībā, sākot ar konsultāciju līdz nepieciešamo darba aizsardzības dokumentu sakārtošanai, izstrādei un organizācijas pilnai darba aizsardzības uzraudzībai, atbilstoši  valsts kontrolējošo institūciju un likumdošanas prasībām. “Mācību centrs Liepa” piedāvā arī kursus “Darba aizsardzības pamatlīmeņa zināšanu izglītības programma” 60 stundas. Tuvāko kursu datumu skatīt nodarbību kalendārā Nodarbību kalendārs – Mācību centrs Liepa (mcliepa.lv). Apmācības vada profesionāli pasniedzēji ar lielu praktisko pieredzi kursu tematikā, kā arī plašām teorētiskajām zināšanām. Mācību process tiek organizēts izmantojot modernas mācību metodes un kvalitatīvus izdales materiālus. Tiek nodrošināta individuāla pieeja katram izglītojamajam. Jautājumu gadījumā, lai saņemtu sīkāku informāciju par pakalpojumiem, tā izmaksām, lūdzu zvaniet  +37125446635, vai rakstiet liepa@mcliepa.lv, mēs centīsimies sniegt Jums izsmeļošu informāciju par interesējošiem jautājumiem un kopīgi atradīsim Jums labāko risinājumu.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI