Liela daļa cilvēku ietilpst kategorijā “biroja darbinieki” un strādājot pie datora pavada daudz laika. Darba devējs ir atbildīgs, lai tiktu ievērota drošība darba vietā. Ministru kabineta izdotie noteikumi Nr. 359 “Darba aizsardzības prasības darba vietās” nosaka nodarbināto drošības un veselības aizsardzības prasības darbavietās. Ir arī noteikumi, kas jāievēro dažādās nozarēs strādājošajiem, piemēram, noteikumi par darba aizsardzības prasībām pārvietojot smagumus, noteikumi par darba aizsardzības prasībām strādājot ar displeju un citi. Svarīgi, lai tiktu ievērota drošība darba vietā un nodarbinātajam ir tiesības pieprasīt, lai tiktu nodrošināta drošība darba vietā. Lai izvairītos no nogurušām acīm, sāpošas muguras, stīvuma kaulos, iepazīsties ar pieciem ieteikumiem.

Darba galda pielāgošana

Datora atrašanās līmenis ir ļoti svarīgs, piemēram, lai krēsls nav pārāk augsts, dators pārāk zemu. Neievērojot prasības strādājot ar displeju, radīsies muguras sāpes un stīvums plecu rajonā. Lai novietotu datoru acu līmenī var izmantot, piemēram, grāmatas, kuras palikt tam apakšā. Leņķim, kas veidojas starp datora ekrānu un acu skatienu, nevajadzētu būt lielākam par 10 grādiem.

Šķidruma uzņemšana

Ūdens cilvēkam ir vitāli nepieciešams, par tā uzņemšanu nedrīkst aizmirst. Biroja darbiniekiem ieteicams ūdeni neturēt lielās krūzēs, bet izmantot nelielus traukus, lai dienas laikā būtu biežāk jāpieceļas un jāaiziet, lai uzpildītu ūdens krūzi. Organisms nemitīgi patērē šķidrumu, lai nodrošinātu tā darbību, ūdeni ieteicams dzert ne tikai tad, kad izjūt slāpes., tas ir jādzer regulāri. Slāpes jau signalizē, ka organismā ir sākusies dehidratācija.

Acu mirkšķināšana

Cilvēki, kuri ikdienā strādā ar datoru, mirkšķina daudz retāk. Par acu mirkšķināšanu ir īpaši jāpiedomā, lai nenāktos saskarties ar sausās acs sindromu. Lai rūpētos par acu veselību, iesaka izmēģināt “20-20-20” paņēmienu – pēc 20 minūšu darba 20 sekundes skatīties vienā punktā, kas atrodas aptuveni sešu metru attālumā. Cilvēkiem, kuri strādā ar datoru, pusdienu pārtraukumos nav ieteicams skatīties telefonos, lai nedaudz atpūtinātu acis un nebojātu redzi.

Atgādinājumu izveide

Cilvēki mēdz darbu pārvērst astoņu stundu sēdēšanas maratonā. Ieteicams katru stundu uzlikt atgādinājumu, kas signalizē par nepieciešamību izkustēties. Tas būs arī veiksmīgs variants kā gudri darba dienā iekļaut fiziskās aktivitātes.

Vairāk kustību

Nevajadzētu meklēt veidus, kā kustības ierobežot. Lifta vietā ieteicams izmantot kāpnes vai garāko ceļu, lai sasniegtu galamērķi. Ikviena aktivitāte uzlabo asinsriti, kā rezultātā, uzlabojot veselību.

Latvijā pieaug negatīvā statistika, tāpēc ir ļoti būtiski, lai tiktu ievērota drošība darba vietā. Gandrīz par 14% – palielinājās nelaimes gadījumu skaits darba vietās, kad drošība darba vietā nav tikusi ievērota. Cietis 2181 cilvēks, 25 – zaudēja dzīvību. 75% no smagajiem un divas trešdaļas no letālajiem nelaimes gadījumiem darbā izraisa darba organizācijas trūkumi un cietušo pārgalvīga rīcība.

“Mācību centrs Liepa” ir pilna servisa pakalpojuma sniedzējs, kas nodrošina pakalpojumus darba aizsardzībā, sākot ar konsultāciju līdz nepieciešamo darba aizsardzības dokumentu sakārtošanai, izstrādei un organizācijas pilnai darba aizsardzības uzraudzībai, atbilstoši  valsts kontrolējošo institūciju un likumdošanas prasībām. “Mācību centrs Liepa” piedāvā arī kursus “Darba aizsardzības pamatlīmeņa zināšanu izglītības programma” 60 stundas. Tuvākie kursi – 2019. gada 24. aprīlī (sākums), Braslas ielā 24 C. Apmācības vada profesionāli pasniedzēji ar lielu praktisko pieredzi kursu tematikā, kā arī plašām teorētiskajām zināšanām. Mācību process tiek organizēts izmantojot modernas mācību metodes un kvalitatīvus izdales materiālus. Tiek nodrošināta individuāla pieeja katram izglītojamajam. Jautājumu gadījumā, lai saņemtu sīkāku informāciju par pakalpojumiem, tā izmaksām, lūdzu zvaniet  +371 25446635, vai rakstiet liepa@mcliepa.lv, mēs centīsimies sniegt Jums izsmeļošu informāciju par interesējošiem jautājumiem un kopīgi atradīsim Jums labāko risinājumu.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI