Droša darba vide vasarā kļūst par lielu izaicinājumu darba devējam. Paaugstinoties gaisa temperatūrai, darbiniekiem ir jāievēro īpaši piesardzības pasākumi, lai izvairītos no karstuma dūriena un tveices radītā nespēka. Drošā darba vidē pieaug darba produktivitāte, samazinās arodslimību skaits un nelaimes gadījumu skaits.

Lai darbs ritētu mierīgi, bez jebkādiem ekscesiem, svarīga ir droša darba vide vasarā. Darbs saulē iespaido darba kvalitāti un produktivitāti. Pastāv tautsaimniecības nozares, kuras ir izteikti sezonālas, piemēram, būvniecības nozare, lauksaimniecības, lopkopības, dārzkopības un mežsaimniecības nozare. Augstākminētajās nozarēs izteikti dominē sezonalitāte, jo lielākās aktivitātes šajā nozarē ir tieši vasaras sezonā, kad saules radītā ultravioletā starojuma iedarbība ir visaugstākā.

Viens svarīgiem pasākumiem, kas ir jāveic, lai tiktu nodrošināta droša darba vide vasarā ir dzeramā ūdens nodrošināšana darba vietā. Kurās darba vietās obligāti jānodrošina dzeramais ūdens? Ministra kabineta noteikumu Nr. 359 “Darba aizsardzības prasības darba vietās” 29. punkts nosaka “Darba vietas ārpus telpām projektē, ierīko un uztur, ievērojot šādas prasības:
29.10. nodarbinātos nodrošina ar dzeramo ūdeni un aizsardzību pret dabisko optisko starojumu (saules starojumu).” No minētā var secināt, ka visi darbinieki, kas strādā ārpus telpām, ir jānodrošina ar dzeramo ūdeni, piemēram, darbinieki, kas strādā būvobjektos, lauksaimniecībā, ceļu būvē. Citās darba vietās, dzeramais ūdens jānodrošina, ja darba vides riska novērtēšanā kā veicamais darba aizsardzības pasākums ir norādīts – dzeramā ūdens nodrošināšana, piemēram, darbs paaugstinātā temperatūrā (maizes ceptuvēs, ēdināšanas iestādēs).

Joprojām valda uzskats, ka 1,5-2 l dienā ir minimālais ūdens daudzums, ko uzņemt dienas laikā. Šis uzskats nav viennozīmīgs. Katram organismam nepieciešamais ūdens daudzums ir individuāls, galvenais ir sajust un ieklausīties savā organismā un atcerēties uzpildīt ķermeņa ūdens rezerves.

Darbinieki no karstuma cieš tad, ja organisms nespēj atdzist un regulēt ķermeņa temperatūru. Galvenās pazīmes ir nespēks, paātrināts pulss, slikta dūša, galvassāpes, miegainība, apjukums, agresivitāte, apsārtusi un sausa āda, intensīvas slāpes, pēkšņa ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, krampji un samaņas zudums. Droša darba vide vasarā ir ļoti būtiska, tāpat kā darba aizsardzības pasākumiem uzņēmumā, apmācīt un instruēt darbiniekus. 

“Mācību centrs Liepa” ir pilna servisa pakalpojuma sniedzējs, kas nodrošina pakalpojumus darba aizsardzībā, sākot ar konsultāciju līdz nepieciešamo darba aizsardzības dokumentu sakārtošanai, izstrādei un organizācijas pilnai darba aizsardzības uzraudzībai, atbilstoši  valsts kontrolējošo institūciju un likumdošanas prasībām. “Mācību centrs Liepa” piedāvā arī kursus “Darba aizsardzības pamatlīmeņa zināšanu izglītības programma” 60 stundas. Tuvākie kursi – 2019. gada 04. jūlijs (sākums), Braslas ielā 24 C. Apmācības vada profesionāli pasniedzēji ar lielu praktisko pieredzi kursu tematikā, kā arī plašām teorētiskajām zināšanām. Mācību process tiek organizēts izmantojot modernas mācību metodes un kvalitatīvus izdales materiālus. Tiek nodrošināta individuāla pieeja katram izglītojamajam. Jautājumu gadījumā, lai saņemtu sīkāku informāciju par pakalpojumiem, tā izmaksām, lūdzu zvaniet  +371 25446635, vai rakstiet liepa@mcliepa.lv, mēs centīsimies sniegt Jums izsmeļošu informāciju par interesējošiem jautājumiem un kopīgi atradīsim Jums labāko risinājumu.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI