Iestājoties siltākam klimatam, mēs visi priecājamies par saulīti un iespēju uzvilkt ilgi noslēptās vasaras drēbes. Taču, jāatceras, ka mūsu organismam pat nestrādājot fizisku darbu, nepieciešama regulāra ūdens uzņemšana, jo siltāks laiks ir arī lielāka slodze mūsu ķermenim sevi noturēt veselīgā temperatūrā.

Ūdens dod enerģiju.

Ja organismam nepietiek ūdens, tas ātrāk nogurst, sāk parādīties galvas sāpes, bezspēks, darba spēju un koncentrēšanās zudums.  Ūdens palīdz šūnām piegādāt skābekli un barības vielas. Ja organismā trūkst ūdens, šūnas pārstāj ražot enerģiju un pat iztērē rezerves.

Ūdens mazina stresu.

Tā kā mūsu organismā 70-85% ir ūdens, gadījumā ja šis līdzsvars tiek izjaukts, tieši smadzenes ir pirmās, kas izjūt ūdens trūkumu. Tās sūta mums signālu, ko sajūtam kā nemieru, sliktu garastāvokli un saspringumu. Bieži mēs to uzskatām, kā pārstrādāšanās faktoru, bet, iespējams, mums nepiciešama vien glāze ūdens.

Ūdens mitrina ādu un uztur muskuļu tonusu.

Ne velti dermatologi pēc uzturēšanās saulē saka pastiprināti lietot ūdeni, jo saulītē āda tiek sausināta un ūdens organismā ir vislabākais dabīgais mitrinošais krēms. Tas pats attiecās strādājot birojā, bieži tiek lietoti kondicionieri, kas rada sausu klimatu telpā un to izjūt arī mūsu āda. Turklāt, pietiekamā daudzumā lietots ūdens “ieeļļo” arī locītavas un tonizē muskuļus, kas arī ir būtiski astoņas stundas pavadot sēžot.

Ūdens uzlabo vielamaiņu un gremošanu.

Globāli runājot, normāls ūdens daudzums organismā palīdz izvairīties no daudzām slimībām un veicina izturīgu imūnsistēmu, un dod organismam spēku cīnīties ar virkni slimību cēloņiem. Ūdens palīdz  pareizi sagremot pārtiku, lai nerastos problēmas ar kuņģi un dažādām gremošanas sistēmas problēmām.

Kā zināt, vai mēs lietojam pietiekami daudz ūdens?

Ja izjūtam slāpes, organisms mums mēģina pateikt, ka rezerves jau tuvojas beigām. Steidzami ir jāuzņem ūdens.  Ārstu ieteikums ir vienkāršs – uz darba galda visu laiku  turēt ūdens glāzi vai pudeli, no kuras ir ērti un patīkami padzerties. Rakstot epastu un domājot, kā labāk to pasniegt, iemalko pāris malkus ūdeni. Līdzīgi kā piektdienas vakarā, sēžot pie draugiem ar vīna glāzi rokās. Nevajadzētu sev spiest dzert ūdeni uzreiz lielā daudzumā, labāk ik pa laikam, pa malciņam vien. Ja šķiet grūti iedzert vienkārši ūdeni, var pievienot kādu garšīgu augli, piparmētru vai mazliet kādu sulas koncentrātu (vēlams gan dabīgu), kas arī sniegs ūdenim apetītlīgu izskatu un patīkamāku tā lietošanu.

Joprojām daudz kur valda uzskats, ka 1,5-2l dienā ir minimālais ūdens daudzums, ko uzņemt dienas laikā. Šis uzskats nav viennozīmīgs. Katram organismam nepieciešamais ūdens daudzums ir individuāls, galvenais ir sajust un ieklausīties savā organismā, neļaut tam “izžūt” un pa laikam atcerēties uzpildīt ķermeņa ūdens rezerves.

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

CITI RAKSTI